نحوه-شستن-لباس-مشکی

نحوه شستن لباس مشکی

اشتراک

لباس مشکی یا تیره از آن دسته لباس‌هایی است که در کمد اکثر خانم‌ها و آقایان وجود دارد و می‌توان از آن برای هر موقعیتی استفاده کرد. لباس‌های رنگ مشکی و تیره از مد نمی‌افتند ولی یکی از مشکلات اساسی که این دسته از لباس‌ها دارند این است که به طور معمول پس از چندین بار شستشو ممکن است رنگ خود را از دست بدهند و بور شوند. با کیفیت‌ترین لباس‌های تیره نیز با گذشت زمان رنگ و تیرگی خود را از دست می‌دهند ولی می‌توان با رعایت ترفندهایی در زمان شستشو آنها را برای مدت زمان طولانی‌تری پررنگ و تیره نگه داشت. در این مقاله از ژوبیس ما بهترین روش‌ها را جهت شستن لباس مشکی معرفی کرده‌ایم تا رنگ خود را از دست ندهند پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.
فهرست آنچه می‌خوانید:

خواندن لیبل لباس قبل از شستن آن

بررسی لیبل لباس قبل از شستن آن

برچسب مراقبتی لباس مشکی خود یا همان لیبل لباس را به دقت بخوانید تا از شیوه درست نگهداری و شستشوی آن آگاه شوید. با بررسی لیبل لباس خواهید فهمید که چه نوع پارچه‌ای را قرار است شستشو دهید و یا اینکه آیا این لباس را می‌توان در ماشین لباسشویی شست یا نه. لباس‌های تیره‌ای را که باید با دست شست و با به خشک‌شویی نیاز دارند را کنار گذاشته و هرگز با ماشین لباسشویی نشویید.

شستن لباس‌های مشکی با دست

شستن لباس مشکی با دست

بهتر است لباس‌های مشکی خود را با دست و آب سرد بشویید چرا که آب گرم باعث می‌شود تا رنگ از روی پارچه بلند شود همچنین از طرفی بافت پارچه شکننده و نرم می‌شود و رنگ آن از بین می‌رود. شستشوی لباس مردانه و یا زنانه با آب سرد به حفظ رنگ الیاف آن کمک می‌کند و مناسب‌ترین دمای آب برای شستشوی لباس‌های تیره بین ۱۵ تا ۲۹ درجه است و نباید بیشتر از این درجه باشد.

پشت و رو کردن لباس‌ها

پشت و رو کردن لباس‌ها

شستشو در واقع یک فرآیند سایشی است که سبب از بین رفتن رنگ پارچه‌ها می‌شود بنابراین توصیه می‌کنیم که قبل از شستشوی لباس‌های مشکی به خصوص در ماشین لباسشویی تمامی دکمه‌ها و زیپ‌های لباس‌ها را بسته و آنها را پشت و رو کنید و سپس بشویید.

استفاده از شوینده مناسب

استفاده-از-شوینده-مناسب

اگر لباس مشکی خود را با مواد شوینده نامناسب بشویید علاوه بر از بین رفتن تار و پود باعث بور شدن آن نیز می‌شوید. بنابراین بهتر است برای شستشوی لباس مشکی از شوینده‌های مناسبی که مخصوص لباس‌های تیره فرموله و تولید شده‌اند استفاده کنید و یا آنها را با مایع دستشویی و ظرفشویی نیز می‌توانید شستشو دهید. در اکثر موارد اگر لباس مشکی را با پودر بشویید و آن را به خوبی آب کشی نکنید پس از خشک شدن روی لباس سفیدک‌هایی ایجاد خواهد شد.

استفاده نکردن از خشک کن

عدم استفاده از خشک کن برای لباس مشکی

لباس‌های مشکی خود را با خشک کن ماشین لباسشویی خشک نکنید چرا که سبب بور شدن آنها می‌شود و آنها را زمانی که مرطوب هستند روی بند به صورت پشت و رو و در سایه آویزان کنید این نکته را نیز توجه کنید که لباس‌های تیره را در زیر نور مستقیم خورشید خشک نکنید چرا که بعداً بور خواهند شد.

جداسازی لباس‌های مشکی براساس وزن

جداسازی لباس‌های مشکی براساس وزن

قبل از اینکه لباس‌های مشکی خود را با هم درون ماشین لباسشویی قرار دهید آنها را با توجه به وزن جدا کنید دلیل اینکار این است که اگر لباس‌های سبک و سنگین با هم شسته شوند لباس‌های سبک چروک شده و فرسوده می‌شوند. نکته دیگر این است که لباس‌ها براساس جنسی که دارند به شستشوهای خاصی نیاز دارند که خوشبختانه امروزه ماشین لباسشویی‌ها به برنامه‌ها شستشوی مختلفی مجهز شده‌اند که می‌توانید برحسب جنس و رنگ لباس بهترین حالت شستشو را انتخاب کنید.

کوتاه کردن زمان شستشو

کوتاه-کردن-زمان-شستشو

زمان شستشوی لباس‌های مشکی خود را کوتاه کنید تا رنگ پریده و بور نشوند هر چقدر چرخه شستشو کوتاه‌تر باشند احتمال از بین رفتن رنگ مشکی لباس نیز کمتر خواهد بود.

روش‌ها و فرمول‌های خانگی برای ثابت نگه داشتن رنگ مشکی

روش-های-خانگی-برای-ثابت-نگه-داشتن-رنگ-مشکی

در این بخش روش‌ها و ترفندهایی را معرفی کرده‌ایم که با استفاده از موادی که در تمامی خانه‌ها پیدا می‌شوند می‌توان از رنگ پریدگی و بور شدن لباس‌های تیره جلوگیری کرد.

استفاده از نمک در زمان شستشو

استفاده-از-نمک-در-زمان-شستشو

قبل از اینکه لباس مشکی خود را بشویید آن را به مدت ۵ دقیقه درون ظرف آبی که مقداری نمک در آن حل شده است قرار دهید اینکار سبب ثابت ماندن رنگ لباس مشکی شما می‌شود.

استفاده از سرکه سفید در زمان شستشو

استفاده از سرکه سفید در زمان شستشو

در یک تشت آب سرد، مقداری مایع شستشوی لباس، مایع ظرفشویی و یک فنجان سرکه سفید بریزید و لباس‌های مشکی خود را به مدت نیم ساعت در آن خیس کنید و سپس آنها را به آرامی در این محلول شستشو دهید و در پایان با آب سرد آبکشی کنید. سرکه سفید از بور شدن رنگ لباس‌های مشکی جلوگیری می‌کند و موجب براق شدن آنها نیز می‌شود.

کمک گرفتن از جوش شیرین

کمک-گرفتن-از-جوش-شیرین

یکی از بهترین و قدیمی‌ترین ترفندها جهت ثابت نگه داشتن رنگ لباس مشکی شستن آن با جوش شیرین است. جوش شیرین علاوه بر اینکه لباس‌ها را به خوبی تمیز می‌کند بوی نامطبوع آنها را نیز از بین می‌برد. برای ثابت نگه داشتن رنگ لباس‌های مشکی خود کافی است یک دوم فنجان جوش شیرین را به همراه یک چهارم فنجان نمک و یک فنجان سرکه سفید مقطر به محفظه شستشوی لباسشویی اضافه کنید و یا اینکه این مواد را در یک تشت آب بریزید و با دست لباس‌های مشکی خود را در آن بشویید.

کمک گرفتن از چای یا قهوه

کمک-گرفتن-از-چایی-یا-قهوه

یکی از روش‌های ساده حفظ و تثیبت رنگ لباس‌های مشکی این است که به چرخه آبکشی دو فنجان چای دم کرده یا قهوه اضافه کنید. چای و قهوه دارای رنگ‌های طبیعی هستند و رنگ پارچه و لباس‌ها را تقویت می‌کنند.

 

اشتراک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من