روش-پاک-کردن-جوهر-خودکار-از-لباس-یا-پارچه

روش پاک کردن جوهر خودکار از لباس یا پارچه

اشتراک

برای بسیاری از افراد پیش آمده است که قبل از شستشوی لباس‌ فراموش کرده‌اند که‌ خودکار را از جیب لباسشان‌ بیرون بیاورند و یا به دلیل بازیگوشی فرزندان و هر دلیل دیگری لباسشان دچار لکه‌های جوهر خودکار شده باشد. پاک کردن لکه جوهر ناشی از خودنویس و یا خودکار برای بسیاری از افراد سخت و حتی غیر ممکن است و دیگر از لباس لک شده خود نمی‌توانند استفاده کنند. در این بخش از مقاله ژوبیس روش‌های آسان و اما مطمئنی را آموزش داده‌ایم که با کمک آن‌ها می‌توانید لکه جوهر خودکار از لباس یا پارچه را پاک کنید پس تا آخر مقاله همراه ما باشید.
فهرست آنچه می‌خوانید:

4 روش مطمئن پاک کردن جوهر خودکار از لباس

4 روش مطمئن پاک کردن جوهر خودکار از لباس

اولین توصیه ما به شما این است که هرگاه لکه جوهر خودکار بر روی لباستان ایجاد شد سریع برای پاک کردن آن اقدام کنید و وقت را از دست ندهید چرا که هرچه زمان بیشتری بگذرد لکه‌ها تثبیت می‌شوند و پاک کردن آن‌ها نیز دشوارتر خواهد شد. نکته مهم دیگر نیز این است که قبل از پاک کردن لکه جوهر هرگز لباس را نشویید و آن را خشک نکنید چرا که خشک کردن سبب پایداری لکه شده و کار پاک کردن آن را دشوار و حتی غیر ممکن می‌کند. شما می‌توانید برای پاک کردن لکه جوهر خودکار از لباس یا پارچه از مواد طبیعی و مواد شیمیایی کمک بگیرید که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود.

پاک کردن جوهر خودکار با الکل

پاک کردن جوهر خودکار با الکل

قسمت‌های خودکاری شده لباس را به مدت چند دقیقه در الکل قرار دهید و سپس با آب بشویید. البته می‌توانید یک پارچه تمیز برداشته و آن را به الکل آغشته کنید و به آرامی روی لکه‌های خودکار ضربه بزنید با این کار لکه‌ها کمرنگ می‌شوند و سپس با پارچه تمیزی که با آب سرد مرطوب شده است روی لک‌ها ضربه بزنید این کار را تا زمانی انجام دهید که لکه‌ها از بین بروند. بعد از اینکه لباس به صورت کامل خشک شد لکه‌هارو با آب شستشو دهید.

پاک کردن لکه خودکار با نمک

پاک کردن لکه خودکار با نمک

اگر بلافاصله بعد اینکه لباستان خودکاری شد و قبل از خشک شدن لکه متوجه آن شدید می‌توانید به آسانی و تنها با مقداری نمک لکه‌ها را پاک کنید. برای این منظور سریعاً لکه‌های تازه جوهر را با نمک بپوشانید با این کار جوهرها جذب نمک می‌شوند، سپس با استفاده از یک دستمال حوله‌ای خیس، نمک‌های جوهری شده را از روی لباس بردارید و مجددا این کار را انجام دهید تا لکه‌ها به صورت کامل پاک شوند.

پاک کردن جوهر خودکار با سرکه

برای پاک کردن جوهر خودکار از لباس یا پارچه با استفاده از سرکه سه روش ساده وجود دارد. روش اول این است که دو فنجان شیر را با یک فنجان سرکه مخلوط کنید و بخش‌های لکه شده را به مدت چند ساعت در این محلول خیس کنید و سپس با آب بشویید.
در روش دوم کافی است محلولی از سرکه سفید و آب ولرم درست کنید و لباس و یا تنها قسمت‌های لکه شده را به مدت ۳۰ دقیقه در آن قرار داده و سپس با آب بشویید. توجه کنید که دمای آب نباید زیاد باشد چرا که آب داغ سبب تثبیت لکه‌ها می‌شود.
روش سوم نیز این است که یک قاشق غذاخوری سرکه سفید را با نصف قاشق چای خوری مایع ظرفشویی و آب گرم مخلوط کنید و سپس قسمت‌های لکه شده را در این محلول به مدت ۳۰ دقیقه قرار دهید و بعد از آن آبکشی کنید.

پاک کردن جوهر خودکار با دوغ یا شیر

شاید برایتان مقداری عجیب باشد که بگوییم پاک کردن لکه جوهر با شیر و دوغ نیز امکان پذیر است. برای این کار تنها کافی است که قسمت‌های خودکاری شده لباس را به مدت 5 دقیقه در داخل ظرف حاوی دوغ یا شیر قرار دهید و سپس آن را آبکشی کنید و اگر باز هم لکه به خوبی پاک نشده باشد این کار را دوباره تکرار کنید. روش دیگر نیز این است که محل لکه را در ظرفی کم عمق قرار دهید و سپس به مقداری شیر بریزید که روی لکه‌ها را بگیرد و اجازه دهید تا یک شب بماند و فردای آن روز لباس را از شیر بیرون آورده و بشویید.

 همچنین بخوانید: بهترین روش شستن لباس مشکی

چگونگی پاک کردن جوهر خودکار با رنگ های مختلف

چگونگی پاک کردن جوهر خودکار با رنگ های مختلف

با توجه به رنگ لکه جوهر خودکار می‌توان از روش خاصی استفاده کرد و لکه‌ها را پاک کرد که که ما دو رنگ مشکی و قرمز را بیان کرده‌ایم.

  1. از بین بردن لکه خودکار مشکی: اگر لکه جوهر لباس ناشی از خودکار مشکی است لباس خود را به مدت نیم ساعت در شیر جوشیده و یا ترشیده قرار دهید و سپس آن را با آب و صابون بشویید. روش دیگر نیز وجود دارد و این است که در محلول نمک سدیم و آبلیمو قسمت‌های لک شده لباس را حدود یک ساعت قرار دهید و سپس آن را آبکشی کنید اگر لباستان به رنگ سفید است استفاده از محلول اسید گزالیک نیز خوب است و بعد از آن لباس را با محلول بوراکس آبکشی کنید.
  2. از بین بردن لکه خودکار قرمز: اگر لکه جوهر خودکار قرمز روی لباس تازه است و جنس پارچه لباس پنبه‌ای و یا کتانی سفید می‌باشد می‌توانید لکه را از طریق آب و صابون و یا محلول بوراکس پاک کنید و اگر جوهر خودکار قرمز روی لباس خشک شده باشد سفیده و زرده  تخم مرغ را به خوبی هم بزنید و سپس آن را روی لکه‌ها بمالید تا مدت زمان کمی مانده و سپس آبکشی کنید.

اشتراک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من