تفاوت-پارچه-ویسکوز-و-پنبه

تفاوت پارچه ویسکوز و پنبه

اشتراک

پارچه‌ها از جنس‌های مختلفی هستند و به همین دلیل لباس‌ها با جنس‌های متعدد طراحی و تولید می‌شوند. از جمله پارچه‌های پرفروش و پر کاربرد پارچه پنبه ای و پارچه ویسکوز است. شاید برای شما سوال باشد که تفاوت پارچه ویسکوز و پنبه‌ای چیست؟ در این مقااله از ژوبیس ابتدا به تعریف مختصری در رابطه با پارچه پنبه‌ای و پارچه ویسکوز پرداخته‌ایم و اطلاعات مفیدی در رابطه با خواص مثبت و منفی آنها داده‌ایم تا شناخت بهتری داشته باشید، در ادامه شما را با تفاوت پارچه ویسکوز و پنبه آشنا می‌کنیم پس با ما همراه باشید.
فهرست آنچه می‌خوانید:

پارچه پنبه‌ای چیست؟

پارچه-پنبه_ای-چیست

یکی از مرغوب‌ترین انواع پارچه‌ها پارچه پنبه یا پنبه‌ای است. همه ما می‌دانیم پنبه چیست، پنبه یکی از محصولات کشاورزی است که از لحاظ تجاری ارزش بالایی دارد به طوری که لقب طلای سفید به آن داده‌اند. پنبه در صنعت پوشاک و لوازم خانگی کاربردهای متنوعی دارد که می‌توان به تولید جوراب، انواع لباس مردانه و زنانه، لباس زیر زنانه و مردانه، حوله، رو تختی و … اشاره کرد. الیاف تشکیل دهنده پنبه پف‌دار و نرم است و  پارچه‌هایی با جنس پنبه خاصیت زیر را دارند:

 • سبک و نرم هستند.
 • پارچه‌های پنبه‌ای به دلیل اینکه هوا را به راحتی از خود عبور می‌دهند برای استفاده در فصول گرم سال گزینه‌ی مناسبی محسوب می‌شوند.
 • با وجود خواص مثبت پنبه، پارچه‌هایی از جنس پنبه از دسته‌ی پارچه‌های حساس به شمار می‌آیند که باید در نگهداری آن‌ها بسیار دقت کنید و علاوه بر این در صورت مالش چروک می‌شوند.
 • پارچه‌های پنبه‌ای طبیعی هستند و لطافت و نرمی بالایی دارند و به همین دلیل لباس‌های رسمی مردانه و زنانه و حتی و لباس فرم از پنبه تولید می‌شود.
 • نرم و لطیف بودن پنبه یکی از مزیت‌های آن است و همین موضوع موجب شده است تا گزینه ایده‌آلی برای تولید لباس‌های کودکان و کسانی که حساس هستند، باشد.
 • به دلیل خاصیت تنفسی پذیری پارچه پنبه‌ای موجب آلرژی پوستی نمی‌شود و برای افراد حساس مناسب هستند.

پارچه ویسکوز چیست؟

پارچه-ویسکوز-چیست

یکی از پارچه‌‌‌های پر کاربرد در صنعت پوشاک ویسکوز است که به ریون نیز معروف بوده و لقب ابریشم مصنوعی را دارد. تولید پارچه ویسکوز با اینکه بر پایه الیاف گیاهی قرار دارد ولی با این وجود جزو پارچه‌‌‌های طبیعی محسوب نمی‌شود و آن را پارچه نیمه مصنوعی ‌‌می‌دانند. از انواع پارچه ویسکوز ‌‌می‌توان مودال، ریون و لیوسل را نام برد که کاربردهای مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به حوله، دستمال، رو تختی، لباس مردانه و زنانه و … اشاره کرد. پارچه‌های ویسکوز خواص مختلفی دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

همچنین بخوانید: پارچه ویسکوز چیست؟ بررسی مزایا و معایب آن

 • پارچه ویسکوز به دلیل خاصیت تنفس پذیری بالا گزینه‌ی خوبی برای فصل گرم سال است.
 • به دلیل اینکه ویسکوز نرم و لطیف است برای دوخت لباس‌‌‌های خانگی که باید راحت باشند انتخاب خوبی محسوب ‌‌می‌شود.
 • خاصیت جذب تعریق بالا از دیگر مواردی است که ‌‌می‌توان از پارچه ویسکوز برای تولید لباس‌‌‌های تابستانی استفاده کرد.
 • پارچه‌‌‌های ویسکوز به شستشو حساس هستند و حتما باید با دست شسته شوند.
 • برای دوخت لباس‌‌‌های رسمی نمی‌توان از پارچه‌‌‌های ویسکوز استفاده کرد.
 • امکان آب رفتن پارچه‌های ویسکوز در هر با شستشو از معایب آنهاست.
 • پارچه‌‌‌های ویسکوز در برابر مالش سریع چروک ‌‌می‌شوند و نیاز به انوکشی دارند.

تفاوت‌‌‌های پارچه پنبه‌ای و پارچه ویسکوز

تفاوت-های-پارچه-پنبه-ای-و-پارچه-ویسکوز

پارچه ویسکوز جزو پارچه‌های نیمه مصنوعی محسوب می‌شوند ولی همانطور که گفتیم پنبه از الیاف طبیعی تشکیل شده است. فیبر ویسکوز به اندازه فیبر پنبه قوی نمی‌باشد.
از دیگر تفاوت‌های پارچه ویسکوز و پارچه پنبه‌ای این است که اگر پارچه ویسکوز خیس شود قدرت آن کاهش پیدا می‌کند ولی این موضوع در مورد پارچه‌هایی با الیاف پنبه برعکس است یعنی هنگامی که الیاف پنبه مرطوب شود قدرت بیشتری پیدا خواهد کرد.
از پنبه برای تمیز کردن و جذب مایعات نیز استفاده می‌شود. در واقع می‌توان گفت یکی از کاربردهای پنبه برای تمیز کردن خون در پزشکی است و در این زمینه بسیار پرکاربرد می‌باشد اما پارچه‌های ویسکوز کاربردهای پزشکی ندارند.

پارچه‌‌‌های ویسکوز نسبت به پارچه‌‌‌های پنبه‌ای ظاهری براق و درخشان‌تر دارند. پارچه‌‌‌های پنبه‌ای کدر هستند و با دیدن آن‌ها یاد رنگ‌‌‌های کدر خواهید افتاد اما در الیاف اولیه پارچه ویسکوز برق خاصی وجود دارد. این نکته را باید بگوییم که برای حفظ ظاهر درخشان و براق، پارچه‌‌‌های ویسکوز را در آب جوش نیاندازید چرا که به مرور زمان کدر خواهند شد و درخشنگی خود را از دست می‌دهند.

تفاوت مراحل تولید پارچه پنبه‌ای با پارچه ویسکوز

تفاوت مراحل تولید پارچه پنبه‌ای با پارچه ویسکوز

از دیگر تفاوت‌‌‌های پارچه ویسکوز با پنبه در نحوه تولید آنهاست. پارچه ویسکوز از انواع درخت‌ها و گیاهان چون بامبو، کاج، صنوبر، نیشکر و … تولید می‌شود. مواد تولیدی پارچه ویسکوز طی فرآیندهای خاص به صورت خمیر در آورده می‌شود و موادی به آن افزوده شده و الیاف پارچه ویسکوز تولید می‌شود. با وجود اینکه پارچه ویسکوز از الیاف طبیعی تولید می‌شود اما جزو پارچه‌هایی است که نیمه مصنوعی هستند.

روش تولید پارچه پنبه و پارچه ویسکوز کاملاً متفاوت است. در فرآیند تولید پارچه‌های پنبه‌ای ابتدا پنبه از مزارع کشاورزی جمع آوری شده و سپس به نساجی انتقال داده می‌شود. پس از آنکه پنبه‌ها توسط تجهیزات کارگاهی پاک سازی و رشته رشته شدن، درون ماشین‌های ریسندگی قرار گرفته و به دور ماسوره‌ها پیچیده خواهند شد تا به نخ تبدیل شوند. پس از این مراحل نوبت به فرآیند بافندگی می‌رسد در این مرحله نخ‌ها به صورت تار و پود به یکدیگر بافته شده و پارچه شکل می‌گیرد. در نهایت برای پاکسازی و آماده شدن پارچه‌های پنبه‌ای و انتقال به تولیدی‌های پوشاک آن‌ها را با محلول‌های پاک کننده نظیر آب اکسیژنه پاکسازی می‌کنند.

اشتراک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من